Bebeklerde Yarık Dudak ve Yarım Damak

0 7

Dudak ve damak yarıkları doğumsal olarak görülen yarıklardır. Birlikte görülebildiği gibi ayrı ayrı da görülebilir. Bu olay tek bir nedene bağlı kalmaksızın oluşmaktadır. Hem genetik, hem de çevresel faktörlerin bir arada yer almasıyla açığa çıkmaktadır. Ultrasona giren bir annenin karnındaki bebeğin damak veya dudak yarığının saptanması günümüz koşullarında mümkün değildir.

Dudak yarığının görülme sıklığı 1000 doğumda 1 iken, damak yarığının görülme sıklığı da 2500 doğumda 1 görülmektedir.  Bir bebekte sadece damak yarığı varsa bununla birlikte duymada problemler görülebilir. Duymanın yanı sıra farklı rahatsızlıklar da gözlemlenebilmektedir.

Bebeğiniz doğduğunda bu sorunlardan herhangi biri veya ikisi de bulunuyorsa en çok sıkıntılı olacak şey bebeğinizin beslenmesi olacaktır. Bebeğe ilk zamanlar müdahale edilemeyeceğinden dolayı protez tıkaç takılır. Fakat bebekler çok çabuk geliştiklerinden dolayı uygulanan tıkacın birkaç haftada kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Dudak yarığı olan bebeğe ilk ayın sonunda veya ikinci ayda müdahale edilebilir.

Damak yarığında burun genişlemesi de söz konusudur. Burun deformitelerine karşı estetik ameliyat uygulanır. Fakat bebeğinizin büyüyüp gelişmesi beklenmelidir. Burun estetiği biraz zahmetli olduğundan dolayı gelişimi gözlemlenerek en uygun zamanda burun estetiği yapılmalıdır.

Bazı çocuklarda damak ve dudakta oluşan yarıktan dolayı konuşma bozuklukları görülür. Operasyondan sonra da bu bozukluklar devam edebilir. Bundan dolayı konuşma terapileri alması en uygun olan çözüm yollarından biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.