Burun Akıntısını Durdurma Yolları

0 10

Burun akıntısının çeşitli nedenleri olabilir. Kişilerde burun akıntısının nedenleri en çok alerjik rinit, kronikleşmiş sinüzit gibi kronik rahatsızlıkların yanı sıra burun içi eğriliği gibi yapısal rahatsızlıklar ve en çok karşılaşılan soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral hastalıklardır. Burun akıntısının durdurulmasının yollarını araştırırken bu belirtiye neden olan hastalıkları bilmek gerekir, çünkü tedavi bu nedenlerin temelinde gerçekleşecektir.

Önümüz kış ayları olduğundan ve soğuk aylar geldiğinden dolayı üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan burun akıntısı durumları yakında sıkça karşımıza çıkmaya başlayacaktır. Bundan dolayı nezle ve grip gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için koruyucu önlemlerin alınması önemlidir. Eskilerden beri soğuk algınlığından korunmak için C vitamini daha çok kullanılırdı. Gerçi bu vitamin daha ziyade bağışıklık sistemi için önemlidir. Ancak takviye olarak çok fazla kullanımı doğru değildir. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koymuştur. Hastalığa yakalanmadan önce alınan C vitamininin nezlenin süresini yetişkinlerde yüzde 8, çocuklarda yüzde 13 azalttığı gözlemlenmiştir. Yani soğuk algınlığı ve nezle 10 gün devam edecekse C vitamini bunu azaltarak 9 güne düşürüyor. Buda kullanımının çok aşırı etkili olmadığını göstermektedir. Bu açıdan burun akıntısı, grip ve nezleye yüzeysel yaklaşmamak gerekir.

Burun akıntısını durdurmanın yolları

Bu yazımızda soğuk algınlığından kaynaklanan burun akıntısı ile mücadele etmenin yollarına değineceğiz.

Burun akıntısı durumunda dikkat edilmesi gerekenler:

– Üst solunum yolları genellikle bir haftadan kısa sürede atlatılabilir. Kişinin bolca su içmesi önerilir.

– Kişi gece burun tıkanıklığından dolayı ağzı açık uyuyacaktır. Hastanın gece yattığı odanın nemlendirilmesi ve sıcak tutulması gerekir.

– Hastanın özellikle çay ve kahve gibi burnu kurutacak içeceklerden uzak durması gerekir.

– Bunların dışında vitamin alımları burun akıntısına olumlu etki gösterecektir.

Soğuk algınlığı kaynaklı burun akıntısı ilk başlarda sıvı haldedir, daha sonra ise sarımsı yeşil renkte sertleşmiş hal alır. Tüm bu burun akması ile gelene belirtiler 7-10 gün içinde azalarak kendiliğinden kaybolur. Nedeni ne olursa olsun eğer burun akıntısı durumu bir haftadan daha uzun sürerse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Bunların dışında kronikleşmiş hastalıklardan ve yapısal durumlardan dolayı karşılaşılan burun akıntılarını durdurmak için mutlaka uzmana başvurmak gerekir. Sıkça karşılaşılan alerjik rinit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan burun akıntılarındaise hastayı derhal alerjik reaksiyona neden olan ortamdan uzaklaştırmak veya alerjeni ortadan kaldırmak gerekir. Bu rahatsızlıkta doktor tavsiyesi ile kullanılan birtakım ilaçlar burun akıntısının ortadan kaldırılmasına ve rahatsızlığın semptomatik tedavisine yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.