Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Yöntemi

0 3

Doğum kontrolü modern çağın getirdiği gerekliliklerden biri olarak görülür. Aile planlamasının ya da düzenli nüfus artışının sağlanması amacıyla devlet politikası olarak da yürütülebilen Doğum Kontrol Yöntemi, çiftlerin kendi isteği ile de yapılmaktadır.

Doğum Kontrolü, karı–kocanın kendi istekleri doğrultusunda çocuk sahibi olma zamanlarını ve çocuk sayılarını belirlemeleri amacıyla başvurdukları yöntem olarak tanımlanabilir.

Doğum kontrol yöntemi de bütün bu isteklerin gerçekleşmesini sağlamak için başvurulan yolların tümüdür. Cinsel ilişkiye devam etmek ama her seferinde de hamile kalma riskini ortadan kaldırmak isteyen çiftler doğum kontrol yöntemlerine başvururlar.

Kadınlar ve erkekler için farklı doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Doğum kontrol yöntemi kullanmak eşlerin en doğal hakkı iken bunu bilinçsiz ve yanlış bir şekilde uygulamaya kalkmak sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bilimsel olarak uygulanan doğum kontrol yöntemleri hem erkek hem kadın için Kondom, Spermisid fitiller, Takvim yöntemi, Geri çekme, Diyafram, Rahim içi araç (Spiral), Doğum kontrol hapı, Minipill, Tüplerin bağlanması, Erkek kordonlarının bağlanması, Norplant ve Depo-Provera (3 aylık aşı) şeklinde sıralanabilir.

Doğum kontrol yöntemleri kişilerin tercihlerine göre belirlenebildiği gibi sağlık sorunları sebebi ile zorunlu olarak da bir doğum kontrol yöntemi uygulanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.