Havuç’un 6 Büyük Faydası

0 10

1 – Kolesterolü Düşürür

Havucu daha öncede kolesterolü düşürdüğü söylenmiştir. Öncelikle Havuç Neden kolesterolü düşürür. Havuç içerisinde yüksek miktarda petkin lif bulundurur. Üç hafta boyunca hergün bir fincan havuç suyu içen katılımcıların kan kolesterol seviyesini düşürdüğü tespit edildi. Bu deney ABD bilim insanları tarafından gerçekleştirildi.

2 – Kanser Riskini Azaltır

Havucun içerisinde bulunan bazı kendine özgü mineraller kanser riskini azaltarak vücuddaki hücre direncini arttıyor. Özellikle akciğer kanseri olanlar için büyük faydaları bulunuyor. Fakat sigara içenler için bu biraz ters tepebilir.

3 – Keskin Görüşlere Sahip Olun

Aileniz size kesin daha iyi görmeniz için havuç yemenizi söylediler. Fakat neden olduğunu biliyorlarmıydı. Doğru söylediler onları dinlediyseniz eğer belkide bu yüzden daha bulanık bir dünya görecektiniz. Uzmanların dediğine göre havuç içerisinde bulunan A vitamini gözlerdeki hücre yapılarının eksikleri gidermesi için yardımcı oluyor. Bu yüzden havuç yiyen kişilerde katarakt, göz bozukluğu ve gece körlüğü gibi hastalıklar daha zor oluyor.

4 – Hafıza Kaybına Dur De

Bildiğiniz gibi kök sebzelerin tam bir mineral deposu olduğunu biliyoruz. Beyin normalde glikoz ile çalışmasına rağmen, onun yapısal işlevleri için bu besinlerdeki mineraller gerekli. En çok havuç tüketen insanlar ile en az havuç tüketenler arasında ki araştırmada havucu az yiyenler 3 kat daha fazla hafıza kaybına uğruyor. Havuç yiyerek hafızamızı zinde tutalım.

5 – Diyabet Hastaları İçin Gerekli

Havuç içerisinde bulundurduğu beta-karoten ile diyabet seviyesini dengeliyor. Araştırmaya göre kanında beta-karoten bulunan kişilerin %32 sinde insülin seviyesi düşüşe geçti.

6 – Kemik Sağlına Yardımcı

Havuç içerisinde küçük miktarda C vitamini bulundurduğu gibi, aynı zamanda kalsiyumda barındırmaktadır. Yeterli kalsiyum alamayan menopoz geçirmiş bayanlar havucu tercih edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.