Kadınlar İçin Sağlıklı Diyet Önerileri

0 7

Televizyon ve dergiler başta olmak üzere çeşitli yayın kaynaklarında çok fazla sayıda çeşitte diyet programı ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu kadar fazla farklı alternatifin olması, herkesin farklı bünyelere sahip olmasıdır diyebiliriz. Peki ama sizin için en uygun diyet programı hangisidir?

Uygulayacağınız diyet programında önemli olan noktalardan bir tanesi de kalori hesabının yapılmasıdır. Rastgele planlanan ve düzensiz bir şekilde uygulanan diyet programı, vücut sağlığımız açısından hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu sebepledir ki diyet programına karar vermeden önce, vücut kitle endeksi ölçümlerinizi yaptırmalı ve buna uygun bir kalori programı hazırlamalısınız.

Kalori ihtiyacınızı olabildiğince geniş yemek öğünlerine ayırmanızda fayda bulunmaktadır. Özellikle 3 ana öğün ve 2 yan öğün belirleyerek toplamda ortalama 5 öğün oluşturmanız faydalı olacaktır. Yan öğünlerde meyve tüketimine ağırlık verirseniz daha sağlıklı bir program oluşturmuş olabilirsiniz. Ana öğünlerde yediklerinizin hemen hemen %10’u kadar bir besin tüketimini yan öğünlerde tüketebilirsiniz.

Tabi ki kadınlar için en uygun diyet programının seçimindeki önemli faktörlerden birisi de yaş faktörüdür. Yaş aralığınıza göre kalori ihtiyacınız da birbirinize göre farklılık gösterecektir. Yaş durumunuza göre, ritmi düşük ya da yüksek egzersiz programını da diyetinize eklemeniz gerekecektir. Az yemeniz yeterli olmayacak, vücudunuzu da zinde tutmanız gerekecektir.

Eğer örnek vermemiz gerekirse 51-70 yaş aralığındaki bayanlarda, az hareketli olan kişiler için ortalama ihtiyaç duyulan günlük kalori miktarı 1.600 kcal’dir. Bu bayanlarda günlük olarak ihtiyaç duyulan kalorinin sağlanması adına 1.5 kase meyve, ortalama 150 gram kadar tahıl, 150 gram civarında et, 3 bardak süt ve 2 kase sebze tüketilmelidir.

1 kase meyvenin yerine 1 kase %100 meyve suyu ya da yarım kase kadar kurutulmuş meyve de tüketilebilir. Bunun yanında ek olarak belirtmemiz gereken noktalardan birisi de hazım işlemine ağızdan başlanması gerektiğidir. Besinleri olabildiğince fazla sayıda çiğnenmeli ve daha sonra yutulmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.