Teknoloji ve Uyku Bozukluğu

0 2

Çağımız teknoloji çağı bizlerse bu çağın esiri olmuş durumdayız teknolik olan her cihazda saatlerce vakit geçirebiliyor hatta elimizden düşürmüyoruz sosyal medya kullanımını sağlamayan kişi sayısı oldukça az..
beş dk dan bişey olmaz diye elimize aldığımız telefonları sosyal medya mecraalarına dalarak saatlerce bırakamayabiliyoruz beynimiz bir çok uyarana maruz kalıyor geç vakitlere kadar ilgilendiğimizde uyku düzenimizi dahi etkiliyor geçtiğimiz günlerde benimde sosyal medya üzeride ilk kez gördüğüm bir deneyden bahsediliyordu ”uykusuzluk deneyi” 17 yaşında bir gencin gönüllü olduğu uykusuzluğun semptomlarının değerlendirildiği bir deney..

11 gün boyunca uykusuz kalan randy uykuya sonunda yenik düşüyor rekor sayılan bu deney masum gibi duruyor olsada başlarda hiç bir yan etkisini yaşamayan randy rutin yaşamına tekrar adapte oluyor fakat 50 li yaşlarına geldiğinde ise hayatının geri kalanında insomnia (uykusuzluk) hastalığıyla ile baş başa kalıyor sebebini ise 17 yaşında gönüllü olarak katıldığı bu deneye bağlıyor randy’nin katıldığı deneyin bir süresi var peki bizlerin uykumuzdan çaldığımız saatlerin tutulmuş bir raporu var mı ?

zamanın iyi yönetilememesi yorgunluk stres ve bunun gibi sayabileceğim bir çok neden uykusuzluğa sebebiyet veriyor en başındada internette sosyla mecraalarda harcanan vakit geliyor. bugün genç ve dinç olabiliriz bunun önemini randy gibi deneyimlemeyi beklemeyelim değilmi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.